Academics & Others

Home  |  Academics & Others

Academics & Others

S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. National Level Inter School Online competition, ‘Brain O Brain Wonder Kid 2020’ Sagithyan L, II I Prize 2020-21
Phurva L, VIII II Prize 2020-21
2. National Level Abacus competition, Chennai Trade Centre Sagithiyan L , I II Prize 2019-20
3. Level VII Master Mind State Level Abacus Competition 2019 Saisruti K, VIII I Prize 2019-20
S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. Silver Zone International Science Olympiad Karthik Anand S M, XII Gold Medal 2020-21
2. Unified International Mathematics Olympiad 2020-2021 Harshith G, V Rank 3 across TN 2020-21
3. United Kingdom Mathematical Trust Srinidhi Karuppusami Gold Medal 2020-21
Chendur Sreenu Silver Medal 2020-21
Krishna S Nair Silver Medal 2020-21
Jeett Ratadia Silver Medal 2020-21
4. National Interactive Math Olympiad (NIMO) exam, Eduheal Foundation, Motion Education Pvt Ltd Karthik Anand S M, XI
Gold Medal and National Rank: 24 2019-20
5. International English Olympiad 2017-18
Anvita Singh, I International Bronze Medal + Certificate of Outstanding Performance 2017-18
6. International English Olympiad 2016 - 2017 Valli Vikram (VII) International Rank 84, Zonal Rank 16 2016-17
Adish Indarjith (I) International Rank 42, Zonal Rank 22 2016-17
Sara Prasanna Krishna (I) International Rank 48, Zonal Rank 24
2016-17
Sasha Satish (I) International Rank 42, Zonal Rank 22
2016-17
Adithya Midhun (II) International Rank 26, Zonal Rank 8 2016-17
Anuvaed KR (II) International Rank 26, Zonal Rank 8 2016-17
Meenakshi J (II) International Rank 26, Zonal Rank 8 2016-17
Shri Vegha (V) International Rank 26, Zonal Rank 8 2016-17
Atisha Pariat (II) International Rank 53, Zonal Rank 16 2016-17
Jai Kritheesh V (II) International Rank 53, Zonal Rank 16 2016-17
Vivekha M S (II) International Rank 53, Zonal Rank 16 2016-17
Vrishank Ram (II) International Rank 53, Zonal Rank 16 2016-17
Kussh Santossh (III) International Rank 1, Zonal Rank 1 2016-17
Dakshesh Skandan S S (III) International Rank 101, Zonal Rank 24 2016-17
Hari Krishnasamy (III) International Rank 85, Zonal Rank 21 2016-17
Sashvat Seksaria N (III) International Rank 120 2016-17
Shaunak M (III) International Rank 42 Zonal Rank 13 2016-17
Shivi Vikram (IV) International Rank 45, Zonal Rank 13 2016-17
Niyati Padala (V) International Rank 89, Zonal Rank 24 2016-17
Madhura Mohan (X) International Rank 11, Zonal Rank 4 2016-17
S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. All India Level online quiz, Whysoqrious Sankhalp N S, XI II Prize 2020-21
2. National Level Technical Symposium “Decrafest 2020”, Department of Electronics & Communication Engineering, Kongunadu College of Engineering & Technology Arnav Sivaram, VII I Prize 2020-21
3. Science Competitions, National University of Singapore, Singapore Reem Jahangeer , X I Prize 2018-19
Tanushre Raghuraman, X IG I Prize 2018-19
4. Inter School Design Championship, Mind Box Movie Making Muhil and Team, XII I Prize 2019-20
5. Science Exhibition, Coimbatore Vizha Sujan, Aditya Varma, XII Winner & 30000 Cash Prize 2019-20