Cultural

Home  |  Cultural

Cultural

S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. National‌-‌level‌ ‌Drawing‌ ‌contest on‌ ‌
Water‌ ‌Conservation‌ ‌Organised‌ ‌by‌ ‌Government‌ ‌of‌ ‌India‌ ‌
Nitisha‌ ‌R‌ ‌(VI)‌  State‌ ‌level‌ ‌Consolation‌ ‌and‌ ‌Rs.2000‌ ‌ 2012‌-13‌
2. Water‌ ‌Conservation‌ ‌Painting‌ ‌
Contest.‌ ‌Organized‌ ‌by‌ ‌Government‌ ‌of‌ ‌India‌
Harivarsha‌ ‌S‌ ‌G‌ ‌(VIII)‌ Got‌ ‌into‌ ‌the‌ ‌best‌ ‌10‌ ‌entries‌ 2014‌-‌‌15‌
Madumitha‌ ‌S‌ ‌S‌ ‌(VIII)‌ ‌
3. Camel‌ ‌Colours‌ ‌Contest‌ ‌ Hema‌ ‌Shree‌ ‌M‌ ‌C‌ ‌(IX)‌ Regional‌ ‌level‌ ‌winners‌ ‌ 2014‌-‌‌15‌ 
Aakash‌ ‌M‌ ‌(X)‌ ‌
4. Small‌ ‌Hands‌ ‌Big‌ ‌Art–National‌ ‌level‌ ‌Drawing‌ ‌contest‌ ‌(‌Art‌ ‌ Workshop‌ ‌‌for‌ ‌Senior‌ ‌secondary‌ ‌students, Mumbai)‌ Aakash‌ ‌M‌ ‌(XII)‌  Winners‌ 2016‌‌-‌17‌ 
Hemashree‌ ‌M‌ ‌C‌ ‌(XI)‌
Himma‌ ‌Shree‌ ‌R‌ ‌(XI)‌ 
Prathiksha‌ ‌A‌ ‌(XI)‌
Kanishk‌ ‌M‌ ‌(VII)‌ 
Dhakshaya‌ ‌Shree‌ ‌M‌ ‌C‌ ‌(V)‌
Shanjuritha‌ ‌S‌ ‌(I)‌ 
Khirthi‌ ‌K‌ ‌S‌ ‌(III)‌
5. Vigilance‌ ‌Awareness‌ ‌Week‌ ‌Painting‌ ‌ Contest‌ ‌by‌ ‌The‌ ‌Hindu‌ ‌and‌ ‌NLC‌ ‌India‌ ‌Ltd‌ ‌ Anu‌ ‌Priyadharshini‌ ‌N‌ ‌C‌ ‌(X)‌ ‌ 1st‌ ‌Prize‌  2017‌-‌18‌ 
Arthi‌ ‌G‌ ‌J‌ ‌(IX)‌ ‌ 7th‌ ‌Prize‌ 
Dakshaya‌ ‌Shree‌ ‌M‌ ‌C‌ (VI)‌ ‌ 8th‌ ‌Prize‌
6. Bal‌ ‌Shree‌ ‌Award‌ ‌Painting‌ ‌Competition‌ ‌by‌ ‌Government‌ ‌of‌ ‌India‌ ‌
Madhumitha‌ ‌S‌ ‌S‌ ‌(XI)‌ Attended‌ ‌the‌ ‌Final‌ ‌Round‌ ‌in‌ ‌Painting‌ ‌Competition‌ ‌Regional‌ Finals‌ 2017‌-‌18‌ 
Essay & Debate
S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. All India Essay Event 2017 Mission in Collaboration with The United Nations Information Rishi Mehta M (VIII) 3rd Prize 2017-18
Center for India and Bhutan & Shri Ramachandra Mission Essay writing competition
2. Bal Shree Award Creative Writing Competition by Government of India Harine T (XII) Attended the Final Round in Creative Writing and was selected for National Finals in English 2017-18
Poetry
4. Bal Shree Award Story Writing Competition by Government of India Retanya T (X) Attended the Final Round in Story Writing 2017-18
5. National Level Verbattle Debate Competition, Bangalore Varsha S (IX) 2nd prize and Rs 25000 cash award each 2019-20

Viswajeeth G K (IX)

S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. Ramalingar Panimandram, Chennai Kriti Vamshini A N Regional Winner & Rs.2000 Cash Award 2016-17
Sathyapriya Darshini S
S.No. Event Name Student Name and Class Position Year
1. Ramalingar Panimandram, Chennai
Retanya T (IX) State Level 1st Prize 2016-17
Rs. 15,000 Cash Award